Chalupa Tara

Jizerské hory - běžkařů ráj

Jizerské hory - bežkařů ráj. Běh na lyžích má v našem regionu dlouholetou tradici a nejeden vynikající reprezentant v bílé stopě vyrostl právě na zdejších tratích. V posledních desetiletích však v běhu na lyžích nachází zálibu stále větší množství turistů a sportovců všech věkových skupin. Desítky kilometrů lesních silniček a cest bývají protkány jejich stopami.

V roce 1984 přišli organizátoři Jizerské padesátky s myšlenkou vytyčení trasy Jizerské lyžařské magistrály. Již od roku následujícího byly upravovány stopy pomocí strojní techniky, kterou tady měli k dispozici. Celá magistrála byla rozdělena na dvě části, přičemž její západní část byla svěřena do péče liberecké TJ Lokomotiva a část východní jablonecké TJ Bižuterie.

V současnosti má lyžařská magistrála vyznačeno pět základních tras, na které je možné nastoupit v Bedřichově, popř. v sedle Maliníku, v Hraběticích, na Jizerce nebo v Albrechticích a samozřejmě i kdekoliv na trase. V terénu jsou trasy značeny barevnými trojúhelníkovými značkami, na rozcestích najdeme orientační mapy. Celková délka této sítě činí téměř 90 km.
Jizerská magistrála je určena k provozování zimní turistiky na lyžích běžeckého typu.

Fotografie Jizerské magistrály


 

Bazény

Nejbližší krytý bazén naleznete v Aquacentru v Jablonci nad Nisou. Plavání je skvělým doplňkovým sportem k lyžování, ale dá se provozovat celoročně. Tak sbalte plavky, ručník a brýle a vzhůru do bazénu!

Přečíst si tip >