Chalupa Tara

Na Čihadle

Vrcholové rašeliniště „Na Čihadle“ je známou přírodní rezervací Jizerských hor nacházející se 980 metrů nad mořem v sedle mezi Smědavskou horou a Černou horou. Na ploše 4 hektarů zde byla vyhlášena v roce 1987. Jméno místa, které se nachází na rozvodí Severního a Baltského moře, pochází od tradiční obživy obyvatelů Jizerských hor - čižby neboli ptáčnictví. Malí a zpěvní ptáci jako jikavci, čečetky, brkoslavové, kvíčaly a další končili na talíři ještě dlouho po roce 1872, kdy byla čižba zakázána z důvodu ochrany ptactva.

Vyhlídkovou věž o výšce cca 4 metrů zde v roce 2000 v rámci programu „Stabilizace rašelinišť náhorní plošiny Jizerských hor Na Čihadle, Na Kneipě a U Posedu“ zbudovala Společnost pro Jizerské hory a Správa CHKO Jizerské hory. Patrová trámová konstrukce se 16-ti schody nabízející výhledy především na rašeliniště nahradila svou podobnou předchůdkyni, která byla pro špatný technický stav zbořena v 90. letech 20. století.

Z Albrechtic v Jizerských horách (cca 6km) na Mariánskohorské boudy dále po pěšině na Čihadla.

Lyžařské školy

Lyžařské školy v okolí naší chalupy Tara zajistí kvalitní výuku lyžařských i snowboardových dovedností pro ty nejmenší, ale nabídnou své služby i dospělým zájemcům o zimní sporty. Vyberte si lyžařskou školu podle vašeho gusta i dovedností na sněhu.

Přečíst si tip >