Chalupa Tara

Ještěd

Prvním objektem na Ještědu byl podle kronikáře Johanna Cazla Rohna kříž, vztyčený v roce 1737. Služby návštěvníkům však začal poskytovat až Florian Hasler, který v roce 1868 postavil částečně kamennou chatu. Ta se setkala s velkým úspěchem. Horský spolek k ní proto nechal přistavět prostornou verandu pro téměř 200 osob. Návštěvnost se ještě zvedla, a tak v roce 1876 byla zde postavena první rozhledna.

Přibližně o sto let později, v roce 1889, však musela být stržena a na jejím místě vyrostla nová, osm metrů vysoká rozhledna. Na přelomu století přestala vyhovovat i ta, zejména z kapacitních důvodů, a proto Horský spolek nechal postavit novou dominantu Ještědu, horský hotel. Slavnostní otevření se konalo 13. ledna 1907. Stavba fungovala až do roku 1963, kdy vyhořela.

Současná podoba Ještědu pochází z rukou architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Hartmana, kteří ji vytvořili v první polovině šedesátých let. Stavět se začalo v roce 1966, přičemž první návštěvník přišel až za sedm let, v roce 1973. Třešničkou na dortu je pak prestižní Perretova cena Mezinárodní unie architektů, která byla Ještědu udělena v roce 1969.


Z Albrechtic v Jizerských horách (cca 22km), do Liberce směr Horní Hanychov na parkoviště u lanovky.

Turistika celý rok

Pojďme a na čas se vraťme do časů, kdy se turisté po našich horách pohybovali pěšky a s rozvahou; pomalu se přesouvali po horských chodnících, pozorovali krásy krajiny z vyhlídek s kovaným zábradlím nebo z bytelných kamenných rozhleden. Vraťme se do časů, kdy putování po Hřebenovce bylo ušlechtilou zábavou citlivých a vnímavých lidí.

Přečíst si tip >