Chalupa Tara

Smrk

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor, Smrku, vysokém 1 124m, stála rozhledna již od roku 1892. Nechali ji zde postavit občané Nového Města pod Smrkem. Realizace byla svěřena tesaři Fritschovi, který si musel poradit s tím, že na smrku nerostly tak vysoké a dlouhé stromy. Rozhledna vysoká 25 m byla celá ze dřeva. Byla nejprve zkušebně postavena v údolí a teprve potom pracně rozebrána a přepravena na vrchol hory. Celá akce trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena i chata umožňující přenocování.

Díky důkladné údržbě vydržela rozhledna neuvěřitelných padesát let. Zničila ji až válečná doba a torzo věže se definitivně zřítilo počátkem padesátých let dvacátého století. Mezitím přišla doba, která rozhlednám příliš nepřála. Teprve v devadesátých letech dostávají snahy občanů Nového města pod Smrkem konkrétní podobu a v polovině srpna 2003 byla zahájena stavba nové ocelové rozhledny, která byla 21. září 2003 slavnostně předána veřejnosti.

Z Albrechtic v Jizerských horách (cca 12km) na Desnou, odbočit vlevo na Horní Polubný, Souš a kolem přehrady na Smědavu, do Bílého Potoka k  Bártlově boudě dále pěšky 1km.

Ostatní sportovní aktivity

Pokud si nevyberete z bohaté nabídky klasických zimních či letních sportů, nemusíte zoufat. Na naší chalupě Tara totiž máme něco pro všechny: Chcete se projet na koni, nebo raději na kánoi? Nebo je libo větší loď? Dejte nám vedět a vymyslíme sportovní vyžití pro každého.

Přečíst si tip >